Lata doświadczeń w biznesie

Ciekawostki o pizzy - dlaczego pizza ma okrągły kształt?

Ciekawostki o pizzy - dlaczego pizza ma okrągły kształt?

Jakie jest najpopularniejsze danie na świecie, znane nie tylko Polakom, ale i mieszkańcom najdalszych zakątków globu? Odpowiedzią jest pizza. Pizza od wieków jest popularnym daniem kuchni włoskiej. Przyczyniła się również do popularności kuchni śródziemnomorskiej. Choć o pizzy powiedziano już wiele, istnieje kilka interesujących faktów, które mogą zaskoczyć wielu.

Pizza jest fenomenem. Trudno znaleźć kogoś, kto by jej nie lubił. Występuje w wielu odmianach, pasuje na każdą okazję i można ją jeść rękoma bez obrażania się. Witamy w kolejnej części ciekawostek na temat włoskiej pizzy, które każdy fan powinien znać!

Geneza nie z Włoch

Wiele osób może być zaskoczonych, gdy dowiedzą się, że pierwsze ślady jedzenia podobnego do pizzy sięgają starożytnej Grecji, a nie starożytnego Rzymu. Pierwsza pizza została wykonana z płaskiego placka na bazie mąki, który został natarty oliwą z oliwek i ziołami. Około 500 r. p.n.e. przysmak ten dotarł do dzisiejszych Włoch. Słowo "pizza", które po raz pierwszy pojawiło się w tekście około 997 roku, ma ponad 1000 lat.

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Pizza doczekała się własnego święta. Kiedy jest obchodzony? Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzony jest 9 lutego.

Włosi są mistrzami cienkiego ciasta

Wielu turystów odwiedzających Włochy nie może przestać podziwiać tego przysmaku po zamówieniu go w restauracji. Tak, tradycyjna włoska pizza przygotowywana jest z bardzo cienkiego ciasta i dużej ilości dodatków. Amerykańska pizza znana jest z grubego i puszystego ciasta, zwłaszcza w stylu nowojorskim (wyrabiana ręcznie), która po raz pierwszy pojawiła się na stołach nowojorczyków około 1905 roku.

Najstarsza polska pizzeria znajduje się w Słupsku

Pierwszą polską restauracją oferującą pizzę był słupski bar mleczny "Poranek". W latach 70. dyrektor słupskiego Gastronomika uczestniczył w targach kulinarnych w Mediolanie, gdzie miał okazję spróbować włoskiego specjału. Był pod takim wrażeniem smaku, że postanowił wprowadzić go nad Wisłę. W 1975 roku bar został wyposażony w specjalny piec do pizzy. Pizze podawano z różnymi dodatkami, m.in. z pieczarkami, boczniakami, suszonymi grzybami, kiełbasą i farszem z baraniny. Z menu lokalu "przetrwała" jedynie pizza z kiełbasą i pieczarkami. Sprawdź ciekawe przepisy na pizzę na https://katalogskladnikow.pl/przepisy/izgj/pizza-4-sery.html.

Pizza

Dlaczego pizza jest okrągła?

To pytanie nurtuje wielu entuzjastów pizzy. Czy ma to związek z konkretną historią? Czy zawsze tak było? Czy pizza w kształcie prostokąta to nie pizza? Okazuje się, że początki pizzy sięgają starożytnego Egiptu. Pierwsza pizza powstała w starożytnym Egipcie, gdzie okrągłe kawałki wypiekano na kamieniu. (Przepis był prosty i zawierał tylko mąkę i wodę). Okrągły kształt ma swoje zalety: łatwo go podzielić, a poszczególne porcje można łatwo trzymać i jeść, gdy są trójkątne.

W niektórych miejscach pizze są prostokątne. Dzieje się tak, ponieważ mają różne dodatki. Może to wynikać z lokalnych tradycji lub chęci innowacji. Nic jednak nie wskazuje na zmianę najpopularniejszego kształtu pizzy. Włoski przysmak ma okrągły kształt i tyle!

Co wiadomo o pudełkach do pizzy?

Pizza jest okrągła, ale dostarczana w prostokątnym kartonie. Dlaczego? Jest to łatwiejsze w transporcie i zarządzaniu dla pizzerii i dostawców. Po otwarciu kartonu zobaczysz plastikowy podnośnik (zwykle trójnożny) włożony w środek pizzy. Zapobiega on przywieraniu górnej części ciasta do pudełka i utracie atrakcyjnego wyglądu. Łatwo sobie wyobrazić, że pizza bez plastikowego separatora byłaby bardziej narażona na zgniecenie podczas transportu, niszcząc idealną mozaikę wykonaną z sera, grzybów i innych ulubionych dodatków.

Na ciekawy pomysł wpadli jakiś czas temu polscy studenci. Stworzyli oni opakowanie na pizzę, które dzieliło się na cztery talerze oraz mniejszy pojemnik na resztki. To świetne rozwiązanie, które pozwala na ponowne wykorzystanie kartonowego opakowania bez brudzenia talerzy. Musimy poczekać i zobaczyć, czy takie rozwiązanie przyjmie się szerzej w polskich (i nie tylko!) pizzeriach.

Jeść pizzę rękami czy widelcem?

Według Włochów można, a nawet trzeba! Włoską pizzę najlepiej jeść bez sztućców i oblizywania palców. Jest to danie, którym należy się delektować i delektować się nim bez przejmowania się konwenansami.

Mamy wybór, ponieważ wraz z pizzą otrzymujemy sztućce. Ogólnie rzecz biorąc, możemy ich używać w eleganckich restauracjach, ale jak już wspomnieliśmy, pizzę można jeść prosto z rąk.

O serwisie

Wiadomości z całego świata. newsy, technologia, zdrowie, kuchnia. Wejdźcie na naszą stronę i przekonajcie się sami. Zapraszamy!

Warto zobaczyć